09151083963

بیماری های مختلف زعفران

در مباحث قبلی شما را با آفات زعفران ، مراحل تولید زعفران ، انواع زعفران ، فصل کاشت و برداشت زعفران ، کاشت زعفران در جعبه ، زمان آبیاری زعفران و …. آشنا کردیم. حال در ادامه و تکمیل مباحث قبلی به تشریح و توضیح بیماری های مختلفی که ممکن است برای گیاه زعفران به وجود آید برای شما می پردازیم.

بیماری های مختلف زعفران

بیماری های مختلف زعفران

بیماری های مختلف زعفران

بیماری سیاهک زعفران

عامل بیماری سیاهک زعفران ، قارچ فوماکو(Fumago) می باشد؛ بنابراین این بیماری گیاه زعفران هم مانند زوال زعفران یک بیماری قارچی است .
مشخصات این بیماری : ابتدا برگ های گیاه را این بیماری قارچی مورد حمله قرار می دهد و لکه های قهوه ای به صورت نقطه نقطه روی برگ های زعفران پیدا می شود که به مرور زمان این لکه ها سیاه می شوند و بعد به سمت پیاز زعفران رفته و دیگر کل گیاه را از بین می برد.
برای مقابله با این بیماری می توان : برگ های آلوده را جمع آوری و سوزاند و یا اینکه پیازهای زعفران را قبل از کاشت با سموم مربوطه ضدعفونی کنید.

بیماری زوال زعفران

این بیماری که یک بیماری قارچی محسوب می شود سطح پیاز زعفران را مورد تهاجم قرار می دهد که در اثر پیدایش ریزوکتونیا و یولاسه به وجود می آید. این قارچ باعث ایجاد لکه های قرمزی روی پیاز می شود و باعث ایجاد برآمدگی هایی در سطح پیاز شده و پوسیدگی و خشک شدن برگ ها می شود.
نحوه از بین بردن این بیماری هم بدین صورت است که می توان : پیازها و برگ‌های آلوده را از مزرعه زعفران جمع‌آوری و سوزانده شود و یا اینکه به مدت شش تا هشت سال در زمین آلوده به این بیماری پیاز زعفران کاشته نشود و یا زمین را با سم سولفور دو کربن ضدغفونی کنید.

بیماری رایزوکتونیا

این بیماری قارچی از سطح پیاز وارد گیاه زعفران شده و به مرور ریشه گیاه را می پوساند و پیشرفت هر چه بیشتر آن باعث ایجاد کپک های بنفش و پوسیدگی داخل و خارج پیاز می شود ضمن آن که برگ های زعفران هم زرد می شوند.
برای پیشگیری و عاری کردن مزرعه از این بیماری می توان: لایه های غلاف محافظ پیاز زعفران را برداشت و یا اینکه بنه ها یا همان پیاز زعفران را قبل از کاشت ضدعفونی کرد . خارج کردن پیازهای آلوده از زمین و نابود کردن آن ها و یا ضدعفونی کردن زمین آلوده با سولفور دو کربن نیز از جمله سایر پیشنهاد هاست.

پوسیدگی بنه ( پیاز زعفران)

مشخصه این بیماری: پیازهای زعفران پوسیده و بوته آن، کوچکتر از حد طبیعی می شود.
علت ایجاد این بیماری : وضعیت نامناسب خاک و آبیاری نامتعادل گیاه زعفران و شرایط بیماری زا .

بیماری زردی

این بیماری موجب زرد شدن برگ های گیاه زعفران می شود که ناشی از نبودن عناصر غذایی، کمبود آهن و …می تواند باشد. کوددهی زمین با کودهای ازته، فسفات یا پتاسه و محلول‌پاشی مزرعه زعفران  با محلول سولفات آهن و یا دیگر کودهای دارای آهن از جمله روش های مقابله و پیشگیری از این بیماری است.

بیماری ورم پیاز

این بیماری باعث به وجود آمدن تورم در سطح پیاز می شود. گیاه زعفرانی که آلوده به این بیماری باشد سایزش کوچکتر و بوته هایش هم کوتاهتر از حد طبیعی هستند.

پیچیدگی و فنری شدن کلاله

مشخصه بارز وجود این بیماری: کلاله های زعفران همچون فنر به هم می پیچند و قطع شده و می افتند. علت پیدایش این بیماری:  سن پیازها (بنه) ، شرایط تغذیه ای، فیزیولوژی گیاه یا عوامل ویروسی است.

 

خرید زعفران

اشتراک در تلگرام

اگه برای سفارش یا نحوه استفاده از زعفران سوالی داشتید، از طریق آیدی زیر با ما در ارتباط باشید.

لینک کانال ما : https://telegram.me/amoozaferooni

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن

نماد
ساماندهی
logo-samandehi