09151083963

طریقه دم کردن زعفران

مهم ترین مساله بعد از خرید زعفران با کیفیت چه به صورت خشک شده رشته ای و پودری و چه به صورت خشک کردن سنتی در خانه توسط خودتان و همچنین نگه داشتن اصولی و صحیح آن که قبلا براتون توضیح دادیم حالا نوبت نحوه درست استفاده از آن و طریقه دم کردن زعفران به شیوه های مختلف است تا بتوانیم از حداکثر میزان رنگ دهی و عطر و طعم زعفران در آشپزی ها و طبخ غذاها و دسرها بهره ببریم. با عمو زعفرونی همراه باشید تا با شیوه درست دم کردن زعفران بیشتر آشنا شوید.

طریقه دم کردن زعفران

طریقه دم کردن زعفران

طریقه دم کردن زعفران به دو روش زیر صورت می گیرد

روش اول

ابتدا باید زعفران را به وسیله دست یا‌ هاون به خوبی خرد کنید تا به شکل پودری نرم در آید تا هنگام دم کردن آن نیز بتوانید از عطر و طعم زعفران بهره کافی را ببرید. سپس آب جوش یا هر مایع داغی که مد نظر شماست آرام آرام به زعفران ساییده شده اضافه کنید( میزان زعفران و آب جوشی که اضافه میکنید باید با هم سنخیت داشته باشد تا به نتیجه مطلوب خود برسید) سپس، آن را روی یک مکان گرم (مانند کتری، سماور و …) قرار دهید و مراقب باشید که نجوشد. بهتر است بگذارید ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آب و روی حرارت کم دم بکشد. این مدت زمان برای دم کشیدن زعفران بسیار مناسب و کافی است.

به یاد داشته باشید که:

  • اگر عطر و طعم زعفران براتون خیلی مهمه کافیست زعفران را از چند ساعت قبل با دمای طبیعی محیط خیس کرده و کمی ‌قبل از استفاده آن را روی حرارت غیر مستقیم گرم کنید و آماده مصرف کنید.
  • معمولا مناسب ترین زمان برای اضافه کردن محلول دم کرده زعفران به غذا، نزدیک به پایان پخت و پز است تا طعم غذای شما تلخ نشود اما باز هم می‌توانید مطابق با دستورالعمل و سلیقه خود عمل کنید.
  • بهترین راه برای اطمینان از توزیع یکسان زعفران(رنگ و طعم زعفران) در تمام غذا دم کردن زعفران قبل از افزودن آن به غذا است.

روش دوم

در این روش به جای آب جوش و دم کردن زعفران با آن از تکه های یخ می توانیم استفاده کنیم . به این صورت که ابتدا زعفران را مانند روش اول خوب کوبیده و پودر کنید حالا به جای استفاده از آب جوش به چند تکه یخ نیاز دارید ، تکه های کوچک یخ را در ظرفی که پودر زعفران را ریخته اید اضافه کنید. ترجیحا از ظروف شیشه ای استفاده کنید. حالا اجازه دهید که یخ ها در دمای محیط ذوب شوند و با پودر زعفران
کاملا مخلوط و یکدست شود. این روش دم کردن زعفران با یخ نیز موجب حفظ عطر و طعم زعفران و هم خوشرنگ تر شدن آن می شود.

توجه داشته باشید که

اضافه کردن بیش از حد زعفران می‌تواند طعم اصلی غذا را تحت الشعاع خود قرار دهد و آن را خراب کند و طعم زعفران بر طعم اصلی غذا غالب شود ، بنابراین بهتر است از مقیاس کم استفاده کنید و اگر از طعم و رنگ آن رضایت نداشتید، می‌توانید باز هم به غذا اضافه کنید. اگر می‌خواهید نهایت استفاده از زعفران اصل را ببرید، مهم است که بدانید چگونه آن را استفاده کنید.

اشتراک در تلگرام

اگه برای سفارش یا نحوه استفاده از زعفران سوالی داشتید، از طریق آیدی زیر با ما در ارتباط باشید.

لینک کانال ما : https://telegram.me/amoozaferooni

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن

نماد
ساماندهی
logo-samandehi