09151083963

مسمومیت با زعفران

همه می دانیم که زعفران گیاهی است بسیار با ارزش و با خاصیت و فواید بیشمار که در تحقیقات فراوان هم بارها و بارها به اثبات رسیده است و به عنوان مثال در همین پژوهش ها مشخص شده که زعفران با توجه به اینکه می تواند مانع از ایجاد فقر آهن شود می تواند کمبود آن را هم در بدن رفع کند ، موجب تقویت حافظه و یک داروی ضد افسردگی شناخته شده است . اما شاید شما هم بارها شنیده باشید که گفته اند هر چیزی به اندازه اش! دقیقا هم درست است و این عبارت شامل حال زعفران هم می شود چرا که هر چند درباره زعفران فواید بسیاری است اما اگر درست و به اندازه مصرف نشود می تواند خطرات بسیار جدی و جبران ناپذیر و گاها مرگ را به دنبال خود داشته باشد.


علائم و نشانه های مسمومیت با زعفران
اگر به طور مستمر و هر روز از زعفران استفاده می کنید حواستان باشد که بیشتر از یک گرم استفاده نکنید چرا که دچار مسمومیت غذایی مرگباری خواهید شد. بسیاری از مسمومیت های غذایی با زعفران رفع می شود ( به عنوان مثال اگر دچار مسمومیت غذایی ساده شدید می‌توانید با مصرف یک دمنوش زعفران آن را رفع کنید) اما مصرف خودسرانه خود آن می تواند مسمومیت های خطرناکی به همراه داشته باشد.

  • توصیه پزشکان این است که فقط در روز ۱۰ میلی گرم زعفران استفاده کنید.

کولیک روده، اسهال خونی، خونریزی رحم، ادرار خونی، از علائم مسمومیت با زعفران گزارش شده است.

  • خوردن بیش از حد زعفران می تواند آسیب جدی و جبران ناپذیر به قلب وارد کند و موجب ایجاد خونریزی بینی و خونریزی های داخلی گردد،
  • خوردن زعفران در زمان بارداری زنان بسیار خطرناک است چرا که موجب انقباضات رحمی و در نهایت سقط جنین می شود،

عوارضی که در اثر مصرف خیلی بالای زعفران رخ می دهد به این شرح است:

زردی پوست، اسهال، زردی چشم ، یرقان، مسمومیت غذایی ، زردی غشای مخاطی ، خون دماغ ، بی حسی پلک‌ها و لب‌ها

عوارضی که نسبت به عوارض ذکر شده در بالا شایع تر و رایج تر است به این شرح است:

خشکی دهان،  کاهش وزن، سردرد، اضطراب، گیجی، بی‌اشتهایی، ناراحتی معده، تهوع، حساسیت‌های پوستی،

نحوه درمان مسمومیت با زعفران

این درمان با تخلیه روده و معده آغاز می گردد و گاهی اوقات به شستشوی معده و تجویز سدیم سولفات ختم می گردد و گاهی هم به تنفس مصنوعی نیاز است، ضمن اینکه مصرف زغال فعال هم ضرورت پیدا می کند. از داروهای ضد تشنج هم استفاده می گردد.

اشتراک در تلگرام

اگه برای سفارش یا نحوه استفاده از زعفران سوالی داشتید، از طریق آیدی زیر با ما در ارتباط باشید.

لینک کانال ما : https://telegram.me/amoozaferooni

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن

نماد
ساماندهی
logo-samandehi