09151083963

مصارف و کاربرد گلبرگ زعفران

در گذشته و البته در همین دوران هم معمولا پس از پاک کردن و یا تمیز کردن زعفران  و جدا کردن کلاله های قرمز رنگ آن ،سایر قسمت های گیاه زعفران مانند گل ها و یا همان گلبرگ های زعفران به عنوان نخاله دور ریخته می‌شود اما با گسترش تحقیقات درباره گل زعفران چنین به دست آمد که گل زعفران هم دارای خواص فراوان و نزدیک به خواص کلاله های زعفران است (خواص گل زعفران مطالعه کنید) که از آن نیز به عنوان محصول تجاری و دارویی و درمانی استفاده می‌کنند. گلبرگ های بنفش زعفران هم به شکل تازه البته در فصل برداشت آن و یا به صورت خشک و پودر شده شده استفاده می شود. از دیگر کاربرد گلبرگ زعفران می توان به موارد زیر اشاره کرد .

کاربرد گلبرگ زعفران

کاربرد گلبرگ زعفران

چه محصولاتی را از گلبرگ زعفران می توان به دست آورد؟

عرق گلبرگ زعفران

  • با توجه به تحقیقات صورت گرفته  در تربت حیدریه خراسان درباره گل زعفران موفق شده‌اند از گلبرگ زعفران، عرق آن را استخراج کنند که دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی مانند خود گلبرگ است. از مزایای عرق زعفران به دست آمده از گلبرگ آن می‌توان به:  ضد افسردگی، نشاط آور و تقویت کننده حافظه و پیشگیری از بیماری آلزایمر و همچنین  افزایش جریان خون داخل عروق و پیشگیری از بیماری های قلب و عروق اشاره کرد.
  • جالب است بدانید که تقریبا سالیانه بیش از سیصد تن کلاله خشک و سی هزار تن گل تازه زعفران، در کشور ما تولید می‌شود که از هر کیلو گلبرگ خشک شده گل زعفران چیزی در حدود هفت لیتر عرق می‌توان به دست آورد.

مربای گل زعفران

با گلبرگ های بنفش رنگ و مفید زعفران یک مربا با طعم واقعا متفاوت و بی نظیر درست کنید گلبرگ های زعفران طعم و مزه بسیار خوب و باب میل شما به مربا می‌دهد. برای طعم بهتر مربا هم می‌توان آن ها را همراه با زعفران دم کرده طبخ کرد. مربای گل زعفران یکی دیگر از کاربرد گلبرگ زعفران می باشد

انواع رنگ های خوراکی و صنعتی

  • برای تهیه رنگ فرش و رنگ لباس که نیاز به رنگ‌های طبیعی دارند از آن استفاده می کنند.
  • در تولید رنگ های خوراکی استفاده از گلبرگ زعفران به دلیل نداشتن عوارض جانبی سایر رنگ های خوراکی شیمیایی و صنعتی جایگزین  بسیار کاربردی و مفیدی است. رنگ خوراکی این گل می‌تواند جایگزین رنگ قرمز شیمیایی باشد که عوارض جانبی فراوانی دارند.
  • حدود ده هزار تن گلبرگ زعفران سالانه به عنوان محصول فرعی در خراسان رضوی و جنوبی تولید می‌شود که جایگزین مناسبی برای رنگ‌های قرمز به شمار می‌رود که در صورت استخراج رنگ آن به شیوه مناسب می‌توان از آن به عنوان رنگ خوراکی استفاده کرد.

دمنوش گلبرگ زعفران – کاربرد گلبرگ زعفران

  • با گلبرگ های زعفران یک دمنوش خوش رنگ و خوش طعم و مفید بسازید و از آن لذت ببرید. دم کردن گلبرگ زعفران خواصی مانند خود کلاله‌های قرمز رنگ زعفران را دارد. شما می‌توانید مقداری از آن را در آب جوش ریخته و در حرارت غیرمستقیم و به مدت 15تا 20  دقیقه قرار دهید تا دم بکشد. این دمنوش باعث هضم بهتر غذا شده و جلوی رشد بسیاری از تومورها را هم می گیرد.
  • همچنین می توانید گلبرگ ها را همراه با چای سیاه یا سایر دمنوش ها نیز دم کنید چرا که عطر و بویی عجیب و عالی به چای و دمنوش شما می دهد که معمولاً آن را با عسل و مقداری لیموی تازه هم استفاده می کنند.

جهت خرید زعفران می توانید با عمو زعفرونی تماس بگیرید و زعفران اصل خود را نیز سفارش دهید .

اشتراک در تلگرام

اگه برای سفارش یا نحوه استفاده از زعفران سوالی داشتید، از طریق آیدی زیر با ما در ارتباط باشید.

لینک کانال ما : https://telegram.me/amoozaferooni

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن

نماد
ساماندهی
logo-samandehi